Обавештење за ученике и родитеље: Превентивне мере у циљу спречавања ширења инфекција

Моле се ученици и родитељи да се придржавају следећих мера у циљу спречавања ширења инфекција:

У ШКОЛИ

• У случају симптома прехладе не долазити у школу већ се одмах јавити лекару
  • У случају сумње у постојање инфекције обратити се на телефоне епидемиолошке службе 064/894 52 35 и 011/268 4566;
  • Често перите руке водом и сапуном (у трајању од најмање 20 секунди)
  • Ако кашљете или кијате, прекријте уста и нос надлактицом или папирном марамицом. Марамицу одмах баците у канту за отпатке и руке одмах оперите.
  • Са саговорницима одржавајте раздаљину од најмање једног метра.
  • Не размењивати храну и не користити исте флашице за воду;
  • Избегавајте поздрављање руковањем и љубљењем.
  • Не дирајте очи, нос и уста неопраним рукама.

ОПШТЕ МЕРЕ

• Често перите руке водом и сапуном (у трајању од најмање 20 секунди) или средствима која садрже 70% алкохол.
  • Избегавајте блиски контакт са особама које имају повишену телесну температуру, кијају и/или кашљу.
  • Избегавајте поздрављање руковањем и љубљењем.
  • Са саговорницима одржавајте раздаљину од најмање једног метра.
  • Не дирајте очи, нос и уста неопраним рукама.
  • Често проветравајте просторије у којима боравите.
  • Избегавајте боравак у затвореном простору са већим бројем људи -  одлазак у супермаркете, тржне центре и друга места јавног окупљања (нпр. биоскопи, позоришта, спортске манифестације).
  • Уколико имате заказан лекарски преглед или вам је потребан рецепт за лекове које редовно узимате, контактирајте лекара телефоном.
  • Не узимајте антибиотике на своју руку.
  • Одржавајте хигијену животног простора

КАДА ТРЕБА ПРАТИ РУКЕ?

ПРЕ:

• непосредног контакта са храном и припреме хране
  • додиривања уста, носа и очију
  • контакта са болесником

ПОСЛЕ:

• брисања носа, кашљања, кијања
  • употребе тоалета
  • контакта са животињама
  • руковања отпадом или чишћења просторија
  • вожње градским превозом или додиривања предмета који су у додиру са великим бројем људи
  • контакта са болесником

КОЛИКО ДУГО ТРЕБА ПРАТИ РУКЕ?   Прање руку треба да траје најмање 20 секунди.

Када кашљете и кијете: покријте уста и нос повијеним лактом или марамицом. Марамицу одмах баците у канту за отпатке са поклопцем и оперите руке на прописан начин.

Зашто? Овим се спречава да се бактерије и вируси шире кроз ваздух и задржавају на површинама. Уколико кијете или кашљете у руке, можете контаминирати предмете, површине или људе које додирнете.

Избегавајте да додирујете очи, нос и уста.

Зашто? Уколико се на вашим рукама налази вирус, на пример зато што сте били у близини оболеле особе, можете се инфицирати додиривањем очију, носа или уста.

Држите се на одстојању: Одржавајте удаљеност од 1-2 метра између себе и оболеле особе.

Зашто? Када неко кија или кашље, капљице које у себи носе вирус могу да доспеју до вас и да се заразите.